Kako pravilno održavati odeću leti?

Mnogi od nas jedva čekaju leto kako bi iz ormara mogli da izvučemo naše omiljene haljine, lanene komplete, satenske suknje i najprijatnije bluze od viskoze. Čini se da ništa ne može pokvariti taj utisak i da nema kraja otmenim letnjim kombinacijama kada su elegancija, lepršavost i opušteno kombinovanje mnogo jednostavniji, jer svaka kombinacija izgleda odlično. Međutim, postoji nekoliko stvari koje mogu da nam se ispreče na putu do idealne odevne kombinacije, a jedna od njih jeste i nepravilno održavanje odeće. Inspirisani ovom temom, pripremili smo vam nekoliko smernica koje vam mogu biti od pomoći.

Pročitajete uputstva na etiketi

Korak broj jedan ka pravilnom održavanju odeće jeste da proučite etiketu, onu unutrašnju, na kojoj su naznačeni sastav materijala kao što je pamuk, svila, vuna, koža, lan ili je u pitanju mešavina materijala. Pored toga, obavezno su naznačene i informacije kao što su uputstvo za održavanje i čišćenje: ručno pranje, mašinsko pranje ili hemijsko čišćenje, temperatura na kojoj se određeni materijal pere, broj obrtaja za pranje materijala u mašini, kao i obavezna napomena za odvojeno pranje ukoliko je materijal suviše osetljiv.

Ovo su samo neke od smernica za pravilno održavanje materijala. Prirodno je da u nekim slučajevima sklonimo etiketu (svi znamo da nekada stvaraju izuzetno neprijatan osećaj), ako se nalazite u ovoj situaciji, ne brinite, pripremili smo vam nekoliko univerzalnih saveta za održavanje odeće od prirodnih materijala.

Odeća od lana

Veliki deo dobrog kroja uslovljen je vrstom i kvalitetom materijala od kojih je garderoba izrađena. Nažalost, ukoliko ne održavate vašu odeću na pravilan način vaša odeća može da izgubi oblik, teksturu, boju i sjaj. Kada vaša odeća doživi oštećenja zbog nepravilnog održavanja, to je šteta koja ne može biti ispravljena. Upravo iz ovog razloga vaćamo se na priču o etiketi. Ključno je da svaki put detaljno proučite ova uputstva i primenite ih svaki put. Zasigurno, jedan od najosetljivijih materijala za održavanje jeste lan. Svima je poznato da je lan prirodni materijal, malo veće gustine koji propušta vazduh i omogućava vašoj koži da diše što je istovremeno štiti od sunčevih zraka, možda za nijansu više nego neki drugi materijali. Upravo je ovo jedan od razloga zašto mnogi preporuču lan kao jedan od najpoželjnijih materijala leti. Iako jako prijatan materijal, često ga možete pronaći u kombinaciji sa nekim drugim materijalima kao što je pamuk ili svila.

Dosta smo hvalili lan. Svima je jasno da je lan kao materijal izuzetno poželjan tokom letnjih meseci, ali treba da znate da ovaj materijal ima i zamerke koje mu mnogi ne opraštaju. Naime, u lanenim stvarima ćete uvek biti pogužvani, jer se zbog svoje lomljive prirode izuzetno lako gužva i gubi boju. Za gužvanje, prosto nema leka, jer lan je takav materijal, ali gubitak boje uvek možete da ublažite uz nekoliko jednostavnih trikova. Predlažemo vam da stvari od lana potopite zasebno i dodate malo običnog sirćeta i tečni deterdžent  za osetljive ili obojene tkanine. Kada je u pitanju temperatura, obavezno perite lanene stvari na 30 stepeni i na najviše 800 obrtaja. Dok su lanene svari još uvek mokre, dobro ih protresite da bi se izravnale i sušite ih na vešalicama. Ukoliko posedujete lanene blejzere, njih obavezno prepustite hemijskom čišćenju.

Odeća od pamuka

Za razliku od lana, pamuk je mekši i otporniji materijal koji možete prati na temperaturi i do 60 stepeni ako je pamuk u beloj boji, ali, ono što je preporučivo jeste da ova tkanina treba da se tretira na temperaturi od 40 stepeni i na više obrtaja, od 800 do 1000. Jedan trik koji vam otkrivamo kod pranja odeće u crnoj i beloj boji jeste upotreba maramica za sakupljanje boja. Kod ovakve odeće najteže je zadržati blistavo belu ili duboko crnu hemijsku boju. Još jedan ključni korak jeste peglanje. Vodite računa da crnu i belu odeću uvek peglate sa unutrašnje strane kako vaš veš ne bi bledio ili se oštetio u procesu.

Nežni materijali: Saten, viskoza i svila

Saten, viskoza i svila mogu da budu materijali prirodnog i veštačkog porekla, ali, u oba slučaja, neophodno je povesti malo više računa kada je održavanje ovih materijala u pitanju. Najsigurniji način za održavanje ovih materijala jeste mešavina mlake vode do 30 stepeni i blagog tečnog deterdženta. S obzirom na osetljivost ovih materijala, potrebno je ove tkanine oprati ručno. Preporuka za sušenje ovakvih tkanina jeste da ih položite na suv i čist peškir. Ovi materijali su zbog svoje prirode podložniji gužvanju, stoga, peglanje treba biti na minimalnoj temperaturi.

 

Sigurno da postoji još obilje saveta kada je ova tema u pitanju, stoga, ne bežite od onih preporuka koje vam daju vaše mame, jer su sigurno isprobane metode. Primena ovakvih jednostavnih trikova pomoći će vam da produžite vek svojoj odeći.

Slične objave

Modest Fashion &zima

Hladni dani donose novu priliku da osvežite svoj stil i obogatite garderobu trendovima “skromne mode”. Queen Store, poznata po svojoj raznovrsnoj ponudi elegantnih i modernih